Local schools honor top athletes

Tuesday, June 8, 2021

Berryville, Eureka Springs and Green Forest recently held their annual athletic banquets and presented awards for accomplishments during the 2020-2021 school year. The following is a list of the high school award winners that were reported to the Carroll County News. (Note: This list may not be all-inclusive)

BERRYVILLE

Spirit Award

Kaylin Rains

Terry Clark Memorial Award

Emily Broseus

John Paul Hannah Memorial Award

Jarrett Stringer

Joe Neff Basore Award

Lilli Compton

Bob Sellick Memorial Award

J.D. Smith

Charlie Matney

Sportsmanship Award

Kevin Doss

Academic Athlete Awards

Abigail Thurman

Harley Tittsworth

Kevin Helmlinger Memorial Award

Caden Nickell

Carroll Clark Hustling Sophomore Award

Ben Heinitz

Terry Hussey Leading Tackle Award

Dominic Henry

BASEBALL

Offensive Award

Jarrett Stringer

Defensive Award

Dominic Henry

Rookie of the Year

Chris Hipps

Mr. Bobcat

William Dean

Pitcher of the Year

Tanner Rosales

Hustle Award

Dylan Higgins

Most Valuable Player

Jarrett Stringer

All-Conference

Jarrett Stringer

BOYS BASKETBALL

All-State

Landon Chester

Weston Teague

Offensive Award

Landon Chester

Defensive Award

Weston Teague

Iron Man Award

Nate Allen

Leading Rebounder

Weston Teague

Highest FT Percentage

J.D. Smith

Mr. Bobcat

Landon Chester

Most Improved

Jake Wilson

All-Conference

Nate Allen

Landon Chester

J.D. Smith

Weston Teague

Jake Wilson

GIRLS BASKETBALL

Manager

Alejandra Cavillo

Lady Bobcat

Lilli Compton

Rebound Leader

Lauren Compton

Steals Leader

Lilli Compton

Defensive Player

Lauren Compton

Assist Leader

Lilli Compton

Highest Field Goal Percentage

Lilli Compton

Highest 3-Point Percentage

Anni Armer

Highest Free Throw Percentage

Hannah Youngblood

All-Conference

Lauren Compton

Lilli Compton

Faith Kelley

Hannah Youngblood

All-Conference Honorable Mention

Anni Armer

CHEER

Career Cheerleaders

Gabriela Regalado

Kaylin Rains

Veteran of the Year

Kaylin Rains

Rookie of the Year

Sunny Tibbets

Most Improved

Emma Taylor

Sunny Tibbets

Most Spirited Cheerleader

Emma Samac

All-American Nominees

Rilea Dorl

Gaby Regalado

Alyvia Scroggins

Ruby Bustamante

Sunny Tibbets

Lilli Compton

Bella Hulse

All-American Cheerleaders

Kendra Hughes

Kaylin Rains

Universal Studios All-American

Emma Samac

Cross Country

Ken Krumweid Award

Caden Nickell

FOOTBALL

Linebacker of the Year

Damian Helmlinger

Defensive Lineman

Tun Oo

Burlsworth

Jarrett Stringer

Offensive Back

Dominic Henry

Outstanding Offensive

Dominic Henry

Outstanding Utility

Brayden Hill

All-State

Dominic Henry

All-Conference

Dominic Henry

Golf

Players of the Year

Nate Allen

Emma Hall

Boys Soccer

Most Improved

Hector Aguinaga

12th Man

Jake Lopez

Leading Scorer

David Tapia

Best Midfielder

Jesus Monroy

Best Defender

Pedro Flores

Mr. Bobcat

Tony Machado

Captainís Award

John Lopez

All-State

John Barrios

Freddy Roque

David Tapia

All-Conference

Pedro Flores

Tony Machado

Eddy Valle

Kevin Reyes

Juan Perez

Jesus Monroy

Anthony Esparza

Zane Gentry

GIRLS SOCCER

All-State

Sunny Tibbets

All-Conference

Lauren Compton

Lilli Compton

Mia Thurman

Shelby Newby

SOFTBALL

Ms. Bobcat

LoraGrace Hill

Offensive Award

Maci Roy

Defensive Award

Faith Kelley

Most Improved

Krystal Hipps

BOYS TRACK AND FIELD

Sprinter of the Year

Saylor Dobron

Forrest Gump Award

Jake Lopez

Mr. Bobcat

Newt Wiley

Jumpman Award

Caden Nickell

Thrower of the Year

Tun Oo

Newcomer of the Year

Weston Teague

All-Conference

Jake Lopez

Weston Teague

Newt Wiley

Caden Nickell

Tun Oo

Saylor Dobron

Dominic Henry

VOLLEYBALL

Setter of the Year

Lilli Compton

Blocker of the Year

Ella McMellon

Hitter of the Year

Lauren Compton

Defensive Award

Sunny Tibbets

Server of the Year

Lilli Compton

All-State

Lauren Compton

All-Conference

Lauren Compton

Lilli Compton

Ella McMellon

Sunny Tibbets

Lexi Woods

Honorable Mention All-Conference

Faith Kelley

Mia Thurman

Ms. Bobcat

Lauren Compton

__WRESTLING_

Most Improved Wrestler

Tun Oo

All-State

Tun Oo

Dominic Henry

Caleb Record

Dylan Sperduto

Most Outstanding Wrestler

Dylan Sperduto

GREEN FOREST

Baseball

Most Valuable Player

Barrett Phillips

Pitching

Logan Underdown

Defensive

Reiley Gordon

Offensive

Isaac DeMeyer

Alex Kilbourn

BOYS BASKETBALL

Most Valuable Player

Daniel McDonald

Offensive Player of the Year

Daniel McDonald

Defensive Player of the Year

Jordan McLoud

Tiger Hustle Award

Reiley Gordon

Most Rebounds

Jordan McLoud

Tiger Teammate Award

Adrian Serna

All-Conference

Daniel McDonald

Jordan McLoud

GIRLS BASKETBALL

Most Valuable Player

Maddie Youngblood

Outstanding Offensive Player

Carlee Smothers

Outstanding Defensive Player

Leah Evans

Outstanding Rebounder

Katie Farrar

Hustle

Samantha Delavin

Lady Tiger Award

Bianca Rosales

BOYS CROSS COUNTRY

Most Valuable Player

Paco Rangel

Most Improved

Matthew Vasquez

Leadership

Collin Delavin

Newcomer

Chris Alvarado

Hardest Worker

Alonzo Rangel

GIRLS CROSS COUNTRY

Most Valuable Player

Samantha Delavin

Most Improved

Alejandra Lopez

Leadership

Mariana Beltran

Newcomer

Sophia Rojop

FOOTBALL

Most Valuable Player

Fredy Juarez Jr.

Offensive MVP

Reiley Gordon

Defensive MVP

Max Jones

Best Lineman

Dalton Randolph

Best Skill Player

Adrian Serna

All-Conference

Rodolfo Mendoza

Max Jones

Second Team All-Conference

Adrian Serna

Jordan Perez

Fredy Juarez Jr.

Ryan Bruegel

Jazmony Lopez

GOLF

Outstanding Male Golfer

Alex Kilbourn

Outstanding Female Golfer

Leah Evans

__SHOOTING SPORTS

Top Gun

Logan Underdown

Most Improved

Ryan Bruegel

BOYS SOCCER

Best Goalie

Fredy Juarez Jr.

Best Defender

Allan Deleon

Best Attacking Midfielder

Pablo Leon

Best Offensive Player

Lah Kpro

Top Scorer

Emerson Ortiz

Most Hustle

Navor Perez

12th Man of the Year

Kelvin Garcia

Best Teammate

Collin Delavin

Most Valuable Player

Emerson Ortiz

GIRLS SOCCER

Best Defense

Samantha Uvieta

Best Offense

Emily Lozano

Tiger Hustle

Kimberly Lopez

Most Improved

Bianca Rosales

Most Valuable Player

Myndy Zamora

SOFTBALL

Tiger Hustle

Maddie Youngblood

Defensive Player of the Year

Leah Evans

Offensive Player of the Year

Emma Taylor

Most Valuable Player

Gracie Youngblood

Most Improved

Allie Snow

All-Conference

Leah Evans

Emma Taylor

BOYS TRACK AND FIELD

Most Valuable Player

Paco Rangel

Outstanding Distance Runner

Alonzo Rangel

Outstanding Sprinter

Matthew Vasquez

Outstanding Field Events

Isaiah Gachuzo

__VOLLEYBALL

Offensive

Rachel Hernandez

Defensive

Kate Manuel

Most Valuable Player

Samantha Delavin

Tiger Hustle

Samantha Delavin

All-Conference

Samantha Delavin

Maddie Youngblood

__EUREKA SPRINGS

__Senior Highlander Award

Boys__

Preston Hyatt

Girls

Bree Walden

BOYS BASKETBALL

Most Valuable Player

Matthew Lester

Rising Star

Braden Gerth

GIRLS BASKETBALL

Most Valuable Player

Olivia Cross

Most Improved

Brandessa Armer

CHEER

Most Valuable Player

Celia Stodden

Rising Star

Baily Harris

BOYS CROSS COUNTRY

Most Valuable Player

Jacoby Wright

Most Improved

Eason Nystrom

SHOOTING SPORTS

Most Valuable Player

Kegley Ertel

Rising Star

Ayden Leavell

BOYS SOCCER

Most Valuable Player

Jose Rangel

Rising Star

Jacob Eastburn

GIRLS SOCCER

Most Valuable Player

Bree Walden

Rising Star

Eliza Parkman

__BOYS TRACK AND FIELD

Most Valuable Player__

Jonathan Bieschke

VOLLEYBALL

Most Valuable Player

Mickee Clark

Rising Star

Kahlah Edwards

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: