Local teams compete in GF's Tyson Relays

Wednesday, March 25, 2015

GREEN FOREST-- All three Carroll County schools participated in the Green Forest Sr. Tyson Relays on Thursday afternoon.

On the boys side, Harrison won, scoring 176 points. Green Forest came in third with 101 points, Berryville finished eighth with 32 and Eureka Springs finished ninth with 19.

The Harrison girls also won first place, scoring 207 points. Green Forest finished second with 192.5 points, Berryville finished third with 68.5 and Eureka Springs finished eighth with 15. The individual boys results are as follows:

100-meter dash: Harrison's Garrett Stacy won the event at 11.86. Green Forest's Nathaniel Harp came in second at 11.95 and teammate Cory Bryant finished fifth at 12.15. Berryville's Deonte Payton finished sixth at 12.21, while teammate Aiden Brummett finished eighth at 12.29. Green Forest's Carl Roberts came in ninth at 12.49, Eureka Springs' Jalyn Stokes finished 35th at 14.67 and Zach Easter of Green Forest finished 36th at 14.72.

200 meter dash: Harrison's Garrett Stacy won at 23.97 and Green Forest's Nathaniel Harp finished sixth at 24.83. Carl Roberts of Green Forest finished 15th at 26.21, Stephen Ton of Eureka Springs finished 25th at 29.78 and Green Forest's Dalton Anglin finished 28th at 34.63.

400-meter dash: Cameron Camp of Har-Ber won the event at 51.98 and Green Forest's Brandon Hogan finished fifth at 55.02. Dalton Anglin of Green Forest finished seventh at 57.42 and Eureka Springs' Mathew McClung finished eighth at 57.62. Stephen Ton from Eureka Springs finished 22nd at 1:05.81 and Green Forest's Nathaniel Harp finished 23rd at 1:08.50.

800-meter run: Harrison's Seth Waters won at 2:10.98 and Nathan Andress of Eureka Springs finished second at 2:12.58. Jacob Thompson of Green Forest finished fifth at 2:15.85, while teammates Caleb Lucas finished 16th and Jose Lozano finished 17th. Wyatt Pavelsek of Eureka Springs finished 19th, while teammate Mathew McClung finished 20th and Green Forest's Mathew Hansen finished 24th.

1,600-meter run: Eureka Springs' Nathan Andres won at 4:49.94. Green Forest's Gabriel Ramos finished 10th at 5:24.68 and Wyatt Pavelsek finished 14th. Green Forest's Gavin Nelson finished 21st, while teammates Jose Lozano finished 22nd and Rhett Williamson finished 23rd.

3200 meter run: Lane Alexander of Mountain Home won at 10:43.12 and Green Forest's Rhett Williamson finished 10th at 11:44.52.

110-meter hurdles: Trace DeLozier of Green Forest won at 18.29. Green Forest's Cory Bryant finished second at 18.30 and Dalton Anglin came in seventh at 21.90.

300-meter hurdles: Josh Newton of Mountain Home won at 46.22 and Green Forest's Cory Bryant finished fourth at 51.00. Teammate Trace DeLozier finished sixth at 51.10.

4x100 meter relay: Harrison won at 46.31 and Green Forest finished second at 46.51.

4x400-meter relay: Har-Ber won at 3:38.65 and Green Forest finished fourth at 3:57.20.

4x800-meter relay: Har-Ber won at 8:56.54 and Green Forest finished fourth at 9:18.61.

High Jump: Harrison's Logan Greer won with a jump of 5 feet, 10 inches. Trace DeLozier finished third at 5-4 and teammate Gabriel Ramos finished sixth at 5-0. Mathew Hansen of Green Forest tied for 10th at 4-10 and Jacob Thompson finished 14th.

Pole Vault: Harrison's Josh Williams won with a vault of 11 feet, 0 inches. Trace Delozier finished third at 10-0, while his teammates Gabriel Ramos and Jose Lozano finished tied for fifth at 9-0.

Long Jump: Alec Pitts of Lincoln won with a jump of 18 feet, 8 inches. Berryville's Deonte Payton finished second at 18-6, Green Forest's Cory Bryant finished fifth at 18-0 and Berryville's Aiden Brummett finished tied for ninth at 17-4. Green Forest's Nathaniel Harp finished 15th and teammate Carl Roberts finished 16th.

Triple Jump: Stacy Garrett won with a jump of 40 feet, 0 inches. Berryville's Aiden Brummett finished second at 38-8 and teammate Deonte Payton finished third at 37-11. Green Forest's Cory Bryant finished fifth at 37-2 and teammate Trace DeLozier finished 10th at 33-7.

Shot Put: Darrell Ashworth of Mountain Home won with a throw of 41 feet, 8 inches and Berryville's Justin King finished third at 38-3. Green Forest's Nathaniel Harp finished 11th and Remo Stark finished 13th.

Discus: Dawson Henry won with a throw of 110 feet, 8 inches. Green Forest's Remo Stark finished 15th, teammate Zach Grigg finished 16th and Berryville's Justin King finished 19th.

Girls

The individual results for the girls are as follows:

100-meter dash: Harrison's Ebony Mitchell won at 13.61 and Green Forest's Jennifer Newberry finished third at 13.94. Juanita Vilatoro of Berryville finished fourth at 14.16 and Justice Bogue of Eureka Springs finished ninth at 14.74. Green Forest's Tessa Badley finished 12th at 14.95 and Berryville's Mary-Kennedy Jackson finished 16th at 15.58. Lauren Newberry of Green Forest finished 18th at 16.02 and Azziah Brothers of Eureka Springs finished 20th at 16.29.

200-meter dash: Jordan Wallis of Harrison won at 28.54 and Jennifer Newberry of Green Forest was second at 29.85. Carley Chicas of Green Forest finished sixth at 30.66 and Nicole Morrison of Eureka Springs finished seventh at 30.89. Green Forest's Tessa Badley finished 10th at 31.27 and teammate Francella Villeunava finished 12th at 31.36. Eureka Springs' Justice Bogue finished 13th at 31.82 and teammate Azziah Brothers finished 17th at 33.24.

400-meter dash: Berryville's Juanita Vilatoro won at 1:06.06 and Nicole Morrison of Eureka Springs finished sixth at 1:11.86. Berryville's Lexi Grunwald finished eighth at 1:14.39 and Francella Villeunava of Green Forest finished 10th at 1:15.84. Green Forest's Kenna Harp finished 11th at 1:16.60, while teammate Kelby Harness finished 12th at 1:17.02. Krystal Alvarado of Berryville finished 14th at 1:18.17 and Green Forest's Kenley Williams finished 17th at 1:19.62.

800-meter run: Natalie Ward of Harrison won at 2:40.01 and Berryville's Misty Rhymer finished second at 2:43.84. Harleigh Andrews of Green Forest finished fourth at 2:54.44, Berryville's Samantha Preston finished fifth at 2:56.50 and teammate Nora Waller finished seventh at 3:10.39. Heidi Kirk of Eureka Springs finished 11th and Green Forest's Audrey Dickinson finished 16th.

1,600-meter run: Natalie Ward of Harrison won at 5:54.61 and Berryville's Samantha Preston finished fifth at 6:31.26. Ally Depew of Berryville finished seventh at 6:38.14 and Bethany Kruzan finished ninth at 6:41.48. Yolanda De Los Santos of Green Forest finished 11th, teammate Laraina Cenobio finished 12th and Berryville's Nora Waller finished 13th. Heidi Kirk of Eureka Springs finished 17th and Esly Lopez of Green Forest finished 20th.

3,200-meter run: Rebecca McGough of Mountain Home won at 13:27.23 and Green Forest's Yolanda De Los Santos finished fifth at 16:09.05

100-meter hurdles: Allyson Patton of Harrison won at 17.75 and Green Forest's Carley Chicas finished third at 18.29. Emily Glassell of Green Forest finished fourth at 18.34 and teammate Jennifer Newberry finished fifth at 18.57. Payton Watson of Green Forest finished seventh at 19.11 and Mary Hudgens of Berryville finished 11th at 21.40.

300-meter hurdles: Allyson Patton of Harrison won at 52.89 and Green Forest's Jennifer Newberry finished third at 58.37, followed by three of her teammates: Carley Chicas finished fourth at 58.65, Emily Glassell was fifth at 59.78 and Payton Watson finished sixth at 59.97.

4x100-meter relay: Harrison won at 53.83 while Green Forest finished second at 56.87 and Berryville finished sixth at 59.53.

4x400-meter relay: Harrison won at 4:45.86 and Green Forest finished second at 4:56.79.

4x800-meter relay: Harrison won at 11:19.11, Berryville finished second at 11:27.59 and Green Forest finished fifth at 12:17.59.

High Jump: Nicole Morrison of Eureka Springs finished first at 4 feet, 10 inches. Green Forest's Emily Glassell tied for second at 4-8 and teammate Carley Chicas finished fourth at 4-7. Berryville's Mary Hudgens and Green Forest's Francella Villeunava finished tied for sixth at 4-2. Chaney Seitz of Berryville finished 10th.

Pole Vault: Green Forest's Kenley Williams won at 7 feet, 6 inches, while teammate Audrey Dickinson finished second at 6-6 and Kenna Harp, also of Green Forest, finished fifth at 5-6.

Long Jump: Francella Villeunava of Green Forest won at 15 feet, 3 inches and teammate Jennifer Newberry finished third at 14-10. Berryville's Aleksei Smith finished fourth at 14-9, Green Forest's Carley Chicas finished fifth at 14-6 and her teammate Payton Watson finished sixth at 14-6. Juanita Vilatoro of Berryville finished ninth at 13-9 and Lexi Grunwald finished 14th. Azziah Brothers of Eureka Springs finished 16th and teammate Aurora Fields finished 18th.

Triple Jump: Berryville's Aleksei Smith won at 31 feet, 3 inches and Green Forest's Jennifer Newberry finished second at 30-11. Francella Villeunava of Green Forest finished third at 30-7 and teammate Kenley Williams finished eighth at 28-0.

Shot Put: Green Forest's Kelby Harness won at 32 feet, 1 inch. Harleigh Andrews finished third at 27-9 and Berryville's Aleksei Smith finished sixth at 25-10. Kenna Harp of Green Forest finished ninth at 23-10 and Berryville's Lexi Grunwald finished 13th.

Discus: Green Forest's Kelby Harness won at 106 feet, 11 inches and teammate Harleigh Andrews finished third at 73-5. Kenna Harp of Green Forest finished fourth at 70-5 and teammate Emily Glassell finished seventh at 62-9. Berryville's Aleksei Smith finished eighth at 60-6 and teammate Lexi Grunwald finished 10th at 55-6. Eureka Springs' Aurora Fields finished 12th at 53-0 and teammate Azziah Brothers finished 16th.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: