Jr. Bobcats sweep team titles at Highlander Relays

Wednesday, April 14, 2004
Berryville's Jorge Mojica gave his 3200m relay team his best, above, then scored 32 individual points in last week's Junior Highlander Relays. Mojica scored two points less than teammate Nehemias Lopez, who won high point honors. Talk about a 1-2 punch! The Berryville boys and girls won the team titles. CCN/David McNeal

The annual Eureka Springs Junior Highlander Relays took advantage of nice weather on Thursday, April 8, with local runners putting up some impressive times and distances in a field of 400 entries.

The Berryville Bobcat junior high teams swept both team titles, but the Green Forest girls were right behind Berryville in second place.

High point for the girls was Kamarra Hoppe of Green Forest with 46 points, with Courtney Moore of Berryville runner-up with 34 points.

High point for the boys was Nehemias Lopez of Berryville with 36 points, with teammate Jorge Mojica runner-up with 34 points.

Here's the results for the three local teams in Carroll County.

TEAM FINISHES

Girls- 1- Berryville- 129.75; 2- Green Forest- 112.75; 3- Gentry- 76; 4- Shiloh Christian- 50; 5- Siloam Springs- 42; 6- Eureka Springs- 36; 7- Elkins- 30.75; 8- Farmington- 27; 9- Fayetteville Christian- 23; 10- Huntsville- 19; 11- Pea Ridge- 15; 12- Yellville-Summit- 12.75; 13- Valley Springs- 11.

Boys- 1- Berryville- 146; 2- Gentry- 78.5; 3- Siloam Springs- 63; 4- Farmington- 59; 5- Elkins- 43; 6- Shiloh Christian- 36; 7- Green Forest- 35; 8- Eureka Springs- 31.5; 9- Yellville-Summit- 26; 10- (tie) Decatur & Huntsville- 18; 12- Gravette- 16; 13- Prairie Grove- 7; 14- Bruno-Pyatt- 6; 15- (tie) Pea Ridge & Valley Springs- 1.

HIGH POINT

Girls- Kamarra Hoppe, GF- 46; Courtney Moore, BV- 34; Brooke Campbell, Fay- 20; Tamara Phillips, BV- 20; Callie Smith, ES- 18; Danielle Camper, GF- 18.

Boys- Nehemias Lopez, BV- 36; Jorge Mojica, BV- 34; Cody Ponder, GN- 28; Matt Simpson, SC- 27; Wes Prado, ES- 25; C.J. Davis, GF- 18; Stevin Williams, BV- 15.

INDIVIDUAL RESULTS

GIRLS

100m dash- 3rd- Moore, BV- 14.23; 5th- Shayla Hale, BV- 14.37; 8th- Sarah Goins, GF- 14.49.

200m dash- 2nd- Hoppe, GF- 28.45; 3rd- Camper, GF- 29.08; 5th- Moore, BV- 30.17; 6th- Alysa Johnson, BV- 30.2.

400m dash- 1st- Moore, BV- 1:04.53; 2nd- Hoppe, GF- 1:04.91; 4th- Camper, GF- 1:07; 11th- Katie Tennant, BV- 1:12.

800m run- 1st- Phillips, BV- 2:38; 2nd- Callie Smith, ES- 2:48; 5th- Amelia Villines, GF- 2:50; 6th- Kelsey Howerton, BV- 2:51; 10th- Casey Henderson, ES- 2:54; 11th- Mariella Fernandez, GF- 2:56.

1600m run- 1st- Phillips, BV- 6:00.13; 2nd- Smith, ES- 6:16; 3rd- Henderson, ES- 6:24; 4th- Miranda Dickinson, GF- 6:25; 5th- Fernandez, GF- 6:26; 13th- Melissa Koerber, BV- 6:44.

100m hurdles- 1st- Hoppe, GF- 17.71; 4th- Tennant, BV- 18.79; 5th- Emily Ray, BV- 18.94;10th- Erin Robertson, GF- 20.67; 17th- Abbie Brown, ES- 21.78; 20th- Jane Soriano, ES- 22.09.

400m relay- 1st- Green Forest- 54.97; 4th- Berryville- 58.22.

1600m relay- 1st- Green Forest- 4:42; 2nd- Berryville- 4:48; 5th- Eureka Springs- 4:59.

3200m relay- 1st- Berryville- 11:21; 6th- Eureka Springs- 11:52; 7th- Green Forest- 11:53.

High jump- 1st- Tennant, BV- 4-8; 2nd- (tie) Camper, GF, & Taylor, GN- 4-6; 7th- (tie) Beth Campbell, BV, & LIndsay Kilbourn, GF- 4-2.

Pole vault- 1st- Kayla Grigg, BV- 7-1; 4th- Andrea Hamilton, ES- 6-7; 7th- Smith, ES- 5-6.

Long jump- 1st- Hoppe, GF- 14-3; 2nd- Moore, BV- 14-1; 4th- Kilbourn, GF- 13-11; 6th- Ray, BV- 13-2.

Triple jump- 1st- Hoppe, GF- 29-0; 3rd- Moore, BV- 27-5; 4th- Kilbourn, GF- 27-4; 5th- Ray, BV- 27-3.

Shot put- 4th- Rachel Worsham, BV- 30-10; 12th- Hannah Milligan, ES- 28-1; 13th- Sarah Waters, GF- 28-0; 16th- Rachel Henderson, BV- 27-3; 22nd- Kelsey Powell, GF- 24-5.

Discus- 5th- Worsham, BV- 65-1; 7th- Waters, GF- 60-2; 9th- Henderson, BV- 58-3; 13th- Allyson Goodman, GF- 56-10.

BOYS

100m dash- 1st- Nehemias Lopez, BV- 11.84; 4th- Stevin Williams, BV- 12.31; 7th- C.J. Davis, GF- 12.55; 17th- Cody Kilgore, GF- 13.38; 25th- Tyler McBride, ES- 14.37.

200m dash- 1st- Lopez, BV- 24.28; 3rd- C.J. Davis, GF- 25.03; 10th- Williams, BV- 26.59; 11th- Wes Prado, ES- 27.12; 24th- Baret Phillips, GF- 29.65.

400m dash- 3rd- John Dowell, BV- 59.15; 4th- Prado, ES- 1:00.42; 10th- Robbie Ness, GF- 1:02; 16th- David Jones, BV- 1:04; 18th- Kilgore, GF- 1:05.

800m run- 1st- Mojica, BV- 2:13; 3rd- Prado, ES- 2:24; 17h- Nathan Drebenstedt, ES- 2:41; 21st- Jeff Kolb, GF- 2:51.

1600m run- 1st- Prado, ES- 5:02; 3rd- Geoff West, BV- 5:25; 6th- Aaron Edwards, BV- 5:34; 7th- Steffan Lewis, GF- 5:39; 17th- Kolb, GF- 5:57.

110m hurdles- 1st- Davis, GF- 17.64; 2nd- Mojica, BV- 18.29; 3rd- Phillips, GF- 18.87; 9th- Drebenstedt, ES- 21.63.

400m relay- 8th- Green Forest- 53.89.

1600m relay- 1st- Berryville- 3:54; 6th- Green Forest- 4:20.

3200m relay- 1st- Berryville- 9:41; 5th- Green Forest- 10:58.

High jump- 1st- Williams, BV- 5-6; 5th- Prado, ES- 5-0; 7th- Shane Poulson, ES- 5-0; 10th- Ness, GF- 4-8; 10th- West, BV- 4-8.

Pole vault- 1st- Ricky Gregory, BV- 9-1; 2nd- David Jones, BV- 8-3; 4th- Poulson, ES- 7-4.

Long jump- 2nd- Mojica, BV- 17-6; 3rd- Lopez, BV- 17-1; 18th- Prado, ES- 15-2; 24th- Austin McCollough, GF- 14-0; 26th- Ethan Williams, GF- 13-7.

Triple jump- 1st- Lopez, BV- 33-8.5; 2nd- Mojica, BV- 33-8.25; 8th- Ness, GF- 30-11.

Shot put- 8th- Josh McCullough, BV- 39-8; 12th- Charlie Booth, BV- 38-2; 22nd- Capps, ES- 34-4; 24th- Kilgore, GF- 31-8; 26th- Jason Flint, GF- 30-3.

Discus- 3rd- Booth, BV- 125-6; 7th- Kirk Barrows, BV- 119; 12th- Kilgore, GF- 98-0; 18th- Drebenstedt, ES- 90-7; 25th- McCoy, GF- 78-6; 26th- Capps, ES- 78-0; 29th- Flint, GF- 64-0.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: