Class AAA Tourney wrap-up

Sunday, March 16, 2003
Lady Bobcat Stephanie Hicks outjumped two Star City players for this rebound, one of many she grabbed during the Class AAA state tourney in Prescott. CCN/David McNeal

The dust has settled at the Class AAA State Basketball Tournament in Prescott, with the Farmington Lady Cardinals facing the DeQueen Lady Leopards in the state finals this Saturday in Pine Bluff at 6:30 p.m.

DeQueen just edged out the Berryville Lady Bobcats for that final spot, 50-35, after Berryville beat top-ranked Star City, 34-31, and Lonoke, 38-35, in the program's first-ever trip to state.

The 1AAA Conference was well represented. Berryville's girls made it to the Final Four, Farmington's girls went all the way, and the Prairie Grove Lady Tigers made the trip but lost, 59-55, to defending champion Pulaski Academy in their first game.

On the boys' side, Pulaski Academy will face Lonoke on Friday at 3:30 p.m. in Pine Bluff.

The Berryville boys lost to Hamburg, 60-49, in their opener, after making an appearance in the big dance for the first time in 26 years.

Here's the times for all the final games at Pine Bluff this Friday and Saturday.

STATE FINALS TIMES

Friday, March 14

#1- 3:30 p.m. -- Pulaski Academy vs. Lonoke- AAA boys

#2- 5:15 p.m. -- West Memphis vs. Bentonville- AAAAA girls

#3- 7 p.m. -- LR Fair vs. Hot Springs- AAAA boys

#4- 8:45 p.m. -- Guy-Perkins vs. Sulphur Rock- A girls

Saturday, March 15

#5- 11:30 a.m. -- Union vs. Poyen- AA girls

#6- 1:15 p.m. -- Pine Bluff vs. LR Parkview- AAAAA boys

#7- 3 p.m. -- Hot Springs vs. Morrilton- AAAA girls

#8- 4:45 p.m. -- Waldo vs. Weiner- A boys

#9- 6:30 p.m. -- Farmington vs. DeQueen- AAA girls

#10- 8:15 p.m. -- Altheimer vs. Pangburn- AA boys

CLASS AAA STATE

TOURNAMENT RESULTS

Girls

1st Round- Pulaski Academy 59, Prairie Grove 55; Rivercrest 53 (OT), Nashville 51; Drew Central 48, Mountain View 43; Farmington 54, Central Arkansas Christian 51; DeQueen 63, Greenland 59; Dardanelle 52, Heber Springs 46; Lonoke 61, Highland 40; Berryville 34, Star City 31.

2nd Round- Pulaski Academy 65, Rivercrest 55; Farmington 68, Drew Central 61; DeQueen 53, Dardanelle 45; Berryville 38, Lonoke 35.

Final Four- Farmington 49, Pulaski Academy 44; DeQueen 50, Berryville 35.

Championship- Farmington vs. DeQueen.

Boys

1st Round- Pulaski Academy 76, Gentry 55; osceola 68, Bismarck 38; Dollarway 59, Heber Springs 48; Ozark 71, Marianna Lee 66; Subiaco Academy 63, Fordyce 45; Lonoke 47, Mountain View 29; East Poinsett County 55, Clinton 39; Hamburg 60, Berryville 49.

2nd Round- Pulaski Academy 55, Osceola 35; Dollarway 61, Marianna Lee 60; Lonoke 56, Subiaco 36; East Poinsett 46, Hamburg 38.

Final Four- Pulaski Academy 61, Dollarway 45; Lonoke 44, East Poinsett 42.

Championship- Pulaski Academy vs. Lonoke.

Respond to this story

Posting a comment requires free registration: